• Profesor Maria Respondek-Liberska
 • Dr hab. n. med. Maciej Marcin Słodki
 • lek. Łukasz Sokołowski
 • Julia Murlewska
 • Dr Iwona Strzelecka
 • Mgr Paulina Kordjalik
 • budynek ICZMP
  Zapraszamy do obejrzenia niezwykłego, wyjątkowego, pasjonującego filmiku


  konferencja:

  Badania

  badanie usg płodu

  W ponad 90% USG pozwala na potwierdzenie prawidłowego przebiegu rozwoju płodu ale nie w 100 %.

  W naszym ośrodku wykonujemy u ciężarnych badania ultrasonograficzne oraz echokardiograficzne płodu ukierunkowane na poszukiwanie anomalii rozwojowych u płodu i/lub ich diagnostykę na każdym etapie ciąży. Badanie nie ogranicza się jedynie do oceny serca płodu, ale jest poprzedzone oceną narządów i układów pozasercowych .
  Badania oferowane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (badania bezpłatne).

  Zakład pracuje 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.30.

  Ażeby badanie dla pacjentki było bezpłatne, refundowane przez NFZ, wymagane jest odpowiednie skierowane wystawione przez lekarza położnika, który ma podpisana umowę z NFZ. Na skierowaniu musi znajdować się nazwa jednostki kierującej, jej dokładny adres wraz z numerem NIP, REGON oraz numerem umowy z NFZ, pełna nazwa naszego Zakładu oraz cel badania. Przykładowa treść skierowania;
  „Kieruję Panią XY do
  ZAKŁADU KARDIOLOGII PRENATALNEJ
  na BADANIE USG „GENETYCZNE” + ECHO” + Konsultację.

  Książeczka zdrowia dziecka przed urodzeniem w Zakładzie Kardiologii Prenatalnej ICZMP - pobierz książeczkę

  Termin badań (planowych lub pilnych) uzgadniamy telefonicznie (042-271-15-56) w godz. 8- 15.

  Orientacyjny czas trwania badania w przypadku prawidłowej budowy płodu: 45 – 60 minut.
  Orientacyjny czas trwania badania w przypadku stwierdzenia patologii: 2 – 3 godziny.
  (Czas ten obejmuje rejestracje badania, opis badania, opracowanie dokumentacji oraz w przypadkach patologii konsultacje dla ciężarnej)
  Optymalny termin wykonania badania:
  13-14 tydz oraz
  18 – 20 tydzień ciąży
  Badanie można wykonać po 20 tyg. ( do okresu okołoporodowego), ale jest ono wtedy trudniejsze technicznie oraz bardziej czasochłonne i niekiedy wnoszące mniej szczegółów niż badanie przeprowadzone w optymalnym terminie badania.

  Nasz Zakład w wybranych przypadkach przeprowadza także badania pourodzeniowe.

  Pierwszorazowe pourodzeniowe badanie u noworodka lub dziecka po diagnostyce prenatalnej w naszym Zakładzie jest bezpłatne i obejmuje ono: Badanie ECHO, USG jamy brzusznej, USG przezciemiączkowe, USG tarczycy

  W przypadku kolejnych badań (ECHO lub USG jamy brzusznej, lub badania przeciemiączkowego, lub badania tarczycy) opłata za badanie wynosi 200 zł płatne w kasie szpitalnej.

  W naszym ośrodku prowadzimy także monitorowanie stanu płodu w trakcie farmakoterapii.
  Przykładowe zdjęcia z badania płodu są ilustracją zmian hemodynamicznych u płodu z krytyczną stenozą aortalną.
  Seryjne badania echo udokumentowały poprawę stanu płodu w czasie jego leczenia i pozwoliły na wybór optymalnego czasu porodu.

  Badania ECHO u płodów a terapia wewnątrzmaciczna
  W przypadku terapii zabiegowej u płodów np. laseroterapii u bliźniat, odbarczania zbiorników płynowych, zakładania shuntów wewnątrzmacicznych, amnioinfuzji etc. celem oceny stanu płodów przed i po zabiegu wykonywane są badania ECHO umozliwiające ocenę skuteczności zabiegów.
  Te badania nie sa płatne prez NFZ, sa one wykonywane w ramach Programu Ministerstwa Zdrowia "Terapii płodów".

  Badania ECHO - test tlenowy
  W przypadku niektórych problemów u płodu min. podejrzenia hipoplazji płuc płodu, długotrwałej kardiomegalii płodu, przewidywania niewydolności oddechowej u noworodka wykonywany jest tlenowy, z oceną przepływów w naczyniach płucnych płodu przed i po podaniu tlenu ciężarnej
  Badania te nie są płatne przez NFZ, są wykonywane w ramach pracy naukowej grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 0013/B/P01/2008/35

  Opracowanie merytoryczne strony 1 maja 2020
  Prof. M. Respondek-Liberska

  Bukmacher Mostbet jest liderem branży gier hazardowych i bukmacherskich online w Polsce. Opinie graczy o Mostbet są jak najbardziej pozytywne. Nasz zespół profesjonalistów oferuje wysokie kursy, ogromny wybór wydarzeń i gier sportowych, różne bonusy i promocje, darmowe zakłady, darmowe spiny i szybkie wypłaty. Gra będzie podwójnie wygodna, jeśli pobierzesz naszą aplikację mobilną. Zarejestruj się i zwiększ z nami swoje wygrane!